Vilfredo Pareto, italský ekonom, na začátku 20. století definoval tzv. Paretovo pravidlo. Pravidlo říká, že 80 procent důsledků pramení z 20 procent příčin (že např. z 20 procent lusků Paretovy zahrady získáme 80 procent hrachu).
Paretův princip je viditelný nejen v Paretově zahradě a ekonomice, ale v podstatě všude, i v každodenním životě. Už několikrát mě napadlo, že Paretovo pravidlo můžeme najít i v oboru fotografie. Proč se o tom ale vůbec bavit? Protože pokud se nám podaří najít těch 20 procent příčin, ovlivníme velkou většinu výsledku, 80 procent.
Pravidlo 80/20 při úpravě svatebních fotografií
Jako nejvíce zřejmý projev Paretova principu v oboru fotografie mě napadá postproces fotografií. Pokud zde platí pravidlo pana Pareta (a já věřím, že ano), tak víme, že stačí věnovat 20 procent našeho času na to, abychom ovlivnili 80 procent dojmu diváka z výsledné fotografie. Pokud chceme fotografii doladit do dokonalosti (ovlivnit zbylých 20 procent dojmu), tak musíme fotografii věnovat více času, např. vyretušovat ji více do detailů nebo přesněji upravit barevný vzhled atd., ale každopádně tomu musíme věnovat neúměrně dlouhý čas, celých 80 procent! Pokud se však spokojíme s výsledkem, který je na 80 procent dobrý, můžeme ušetřit obrovské množství času a energie.
V oboru svatební fotografie, kde jsou typickými klienty laikové z řad běžných lidí, může být toto zjištění prospěšné. Předpokládejme, že běžný člověk nerozezná kvalitu výstupu, která se liší o 20 %. Jinými slovy, pokud klient vedle sebe neuvidí dvě varianty výstupu, tak ani nepozná, že 80 % kvality lze ještě zlepšit na 100 % – a pokud to přece jen pozná, tak mu to bude dost možná lhostejné. Ve skutečnosti to pro klienta bude taky výhodné, protože pokud nevyžaduje stoprocentní kvalitu, za služby fotografova postprocesu může zaplatit až o 80 procent méně peněz!
Z toho vyplývá, že pokud nejste perfekcionisté zaměření na nekompromisní kvalitu dokonalého výsledku, můžete ušetřit čas při zpracování fotografií, stačí použít ty nejefektivnější základní úpravy. Jen se zamyslete, které úpravy fotografie děláte prvních 20 procent času? (Sto procent času musíte spočítat podle toho, kolik času by vám zabrala práce, kdybyste tu fotografii ladili tak dlouho do největší dokonalosti, jak to jen dokážete.) Kolik vteřin/minut/hodin vám vyšlo na těch vašich 20 procent práce? Možná to je přesně takový čas, který už pravidelně intuitivně věnujete úpravě svatebních fotografií. Pokud věnujete reálně delší čas než 20 procent, možná by stálo za zvážení upravovat fotografie méně…
Udělejte si vlastní experiment Paretova pravidla
Můžete si zkusit malý experiment. Zkuste jednu vaši fotografii upravovat různě dlouhé časy. A vždy po chvíli uložte výsledek do samostatného souboru. Ukažte pak fotografie laikovi a zeptejte se, jestli se mu líbí úpravy první uložené fotografie (té, které jste věnovali nejméně času). Pokud k ní bude mít váš divák výhrady, ukažte mu druhou fotografii (které jste věnovali více času na úpravu). A takhle postupujte, dokud nepřestane mít výhrady. Podle Paretova principu by měl být laik dostatečně spokojený („spokojený na 80 procent“) u dvacáté fotky ze sta, jednoduše už u druhé fotky z deseti. (A to musí být ta fotka, které jste věnovali zhruba pětinu času na celkovou úpravu). Jak dopadl váš experiment? Svěřte se v komentáři. Experiment ale nemusí být úplně přesný, protože…
Na co si dávat pozor
Nezapomeňte, že nemůžete vzít vždy jakýchkoli 20 procent. Těch správných nejvíce efektivních 20 procent musíte nejdříve přesně identifikovat. Pokud upravujete fotografie, nemůžete aplikovat pětinu jakýchkoli známých úprav. Musíte najít přesně ty úpravy, které mají na vzhled výsledné fotografie největší vliv. Takže nejspíš nebudete chtít retušovat malinký vlas trčící z účesu, ale budete se v první řadě soustředit na srovnání chybného náklonu fotografie, na globální tonální úpravy, možná je nebudete provádět do absolutní preciznosti, protože místo toho použijete další úpravu, která bude mít větší vliv na výsledek…
Pokud dokážeme zkrátit náš čas na zpracování fotografií o zhruba 80 procent času, můžeme pak přijímat o 80 procent více zakázek! Ale pozor, nepřijímejte všechny zakázky, včetně malých. Protože Paretovo pravidlo říká, že 80 procent vašich příjmů může přicházet z pouhých 20 procent vašich zakázek ;-)
Paretovo pravidlo při fotografování
Možná stojí za zamyšlení, kde všude jinde můžete Paretův princip uplatnit.
- Možná stačí fotit jen 20 procent času (a věnovat se při focení jenom tomu nejdůležitějšímu), abyste získali 80 procent dobrých fotografií (z celkového počtu těch, které byste získali při focení o délce 100 procent času).
- Možná můžete vaše náklady snížit na 20 nejnutnějších procent (musíte přesně zjistit, kterých dvacet procent to je), abyste stále dosahovali 80 procent příjmů. Třeba tím výrazně navýšíte svoje zisky.
- Nemáte pocit, že pouhých 20 procent všech svatebních fotografů fotí 80 procent všech dostupných zakázek?
- Údajně 80 procent stížností přichází od 20 procent klientů.
- Co třeba 20 procent mého úsilí při psaní blogu, abych předal 80 procent informací? Musel bych nejspíš odstranit formátování, nedělat korekturu a podobných 80 procent „zbytečností“. Hej, přiznejte se, vy stejně čtete sotva 20 procent textu! A nejspíš vám to stačí k tomu, abyste získali 80 procent užitečných informací. Ale… musíte přesně vědět, kterých 20 procent si přečíst… to je těžké… takže raději nepřeskakujte odstavce a čtěte můj blog laskavě celý! :-))
Závěrem shrnutí: nejlepší možné uplatnění Paretova principu pro svatební fotografy vidím v čase úprav fotografií. Je potřeba se nejdříve zamyslet nad tím, které úpravy vašich fotografií jsou opravdu zásadní a ovlivňují vzhled největším dílem. Popřípadě to zjistit pomocí vašich přátel (možná budete šokovaní tím, jak laici nerozeznají dobrou fotku od výborné). Tyto nejzásadnější úpravy pak aplikujte v každém vašem dalším postprocesu. Co myslíte, můžete zbylých 80 procent času na méně efektivní úpravy VŽDY vynechat? Pravděpodobně ne a ani to nedoporučuji. Správné poučení, které byste si podle mě měli odnést, je to, že těch 80 procent času můžete NĚKDY vynechat (když je prioritou rychlost dodání před kvalitou výstupu).
Věříte, že se dá najít Paretovo pravidlo v oboru fotografie? Máte k tomu nějaké dotazy nebo připomínky? Možnost vložit komentář máte níže. Nezapomeňte ale napsat jen 20 procent nejdůležitějších slov, z toho se už beztak dozvíme 80 procent celého sdělení :-))
Zajímavé reference
Blog svatebního fotografa
»
Úvahy svatebním fotografům
20. 1. 2020, aktualizace 13. 7. 2020
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal