svatební fotograf

Přednosti černobílé svatební fotografie

Jaké jsou přednosti černobílé svatební fotografie? Proč se stále fotí svatby černobíle, když dnešní doba umožňuje krásné barvy fotek v milionech odstínů?

Černobílé fotografie odhalují ryzí emoce

Snad největší přínos černobílé fotky vidím v její schopnosti vyjádřit nejhlubší emoce. Barevná fotografie se sice hodí pro dětské hračky, hodí se pro reklamu, pro fotky květin a módního oblečení. Když ale přijde řada na člověka, na zachycení jeho nálady, pocitů a neopakovatelných okamžiků, pak hrdě vchází na scénu černobílá fotografie. Objetí z lásky, skutečné slzy na tváři, nepředstíraný šťastný smích, tyhle všechny neopakovatelné momenty přímo volají po černobílé fotografii. Černobílá fotka je velice pravdivá, dokáže bez okolků ukázat to nejdůležitější, co se na fotce odehrává, vypráví nádherný příběh bez dlouhých souvětí a zbytečných slov navíc. Jde k jádru věci, přímou cestou a hlouběji.

Je to jako byste si chtěli užít hudbu jemné symfonie, ale ze sousedova pokoje by řval chroptivý death metal – když vás ruší jiné zvuky, nikdy nezískáte plný zážitek ze svojí oblíbené hudby. Barva je v tomhle případě jako death metal, řve na vás ze všech míst, je jako protivná reklama, která se vtírá a nemůžete se jí zbavit, nemůžete si ji ani odmyslet, protože pořád někde svítí, bliká a vnucuje se.

Samozřejmě můžete namítnout, že barva někdy dokáže vyjádřit emoce ještě lépe než černobílá škála. Ano, ale to už jsou většinou umělecké fotografie s pečlivě naplánovaným barevným konceptem. Já měl na mysli především reportážní svatební fotografii, kde barvy nebývají pod kontrolou fotografa.

Černobílá svatební fotografie zdůrazňuje emoce
Černobílá svatební fotografie zvýrazňuje emoce.

Originalita černobílých fotografií

Černobílými a monochromatickými fotografiemi to všechno začalo a jejich doba nejspíš nikdy neskončí. V určitých módních vlnách se černobílé fotky ze svateb dokonce opět rozšiřují a stávají velmi populární. Na druhou stranu se asi shodneme, že už nikdy nepřijde doba, kdy by barevné provedení fotografií zcela zaniklo. Barevné fotky jsou v početní nadvládě, protože jsou bližší tomu, co jako lidi skutečně vidíme. Černobílé fotografie spíš zachycují to, co jako lidi skutečně cítíme.

Fotografie v černobílé variantě se tak staly v širokém chápání spíše menšinovou skupinou, více raritou než obvyklým standardem. To je ale příležitost, jak zaujmout – není přece potřeba jít s davem, ve svatební fotografii se naopak často vyhledává originalita a kreativita, kterou černobílá fotografie určitě umí nabídnout.

Kreativní černobílá svatební fotografie zobrazující pocit
Tato kreativní černobílá svatební fotografie zobrazuje pocit. Není to věrná reprezentace skutečnosti, protože v každodenním životě vnímáme očima i barvy.

Černobílá fotografie je nadčasová

Černobílá fotka není žádné kuriózní retro, nic co by patřilo jen do truhly prarodičů. Naopak, černobílé fotografie jsou nadčasové, takže u nich nehrozí riziko, že by vám po letech připadaly ztřeštěné a divné, to je u svatebních fotografií obzvlášť důležité. Dejme tomu, že by dneska bylo hodně moderní, cool a in, nechat si vytvářet fotografie upravené v počítači do nádechu růžové barvy – objednali byste si takové fotky a byli byste nesmírně nadšení z toho, že máte fotky odpovídající nejnovějšímu trendu. Co ale řeknete po letech, až se na vaše fotky znovu podíváte a tento „růžový styl“ už bude dávno v zapomnění? Pokud se nevyděsíte přímo vy, pravděpodobně se vyděsí ostatní lidé.

I černobílou fotografii ale provází vývoj a technický pokrok. Moderní černobílé fotografie mohou ostře zobrazovat detaily, umí jednoduše pracovat se šumem, zachycovat širší škálu odstínů od nejčernější po nejbělejší, pracovat s většími kontrasty ve scéně, zobrazovat HDR efekty: nejtmavější odstíny nezůstanou slité v jedné černotě a nejsvětlejší tóny nezůstanou jednou bílou skvrnou. U svatebních fotek je to velice důležité, protože klasický kontrast tmavých obleků ženichů s bílými šaty nevěsty je velký. U amatérských fotografií se tak setkáváme běžně se situací, kdy kvůli tomuto kontrastu bývají šaty nevěsty utopené v nehezké bílé „skvrně“ bez viditelných detailů šatů a závoje. Přitom současná technika umožňuje jednoduše zobrazit zároveň jak detaily bílého, tak i černého oblečení (netýká se jen oblečení, ale např. i dramatického vytažení mraků na obloze, která by jinak zůstala zcela bílá bez viditelných mraků). Co víc, převod z barevné do černobílé fotografie je možný udělat jednoduše (jedním kliknutím) i složitějšími pokročilými metodami, u každého barevného kanálu lze totiž přesně navolit, jaký získá po převodu odstín v černobílé škále, nad výslednou fotografií lze tak získat absolutní kontrolu.

Černobílá svatební fotografie dokáže být velmi elegantní
Černobílá svatební fotografie dokáže být velmi elegantní.

Černobílá fotografie má svoje místo v umění

Co vás napadne, když se řekne černá a bílá? Stín a světlo, smutek a radost, dokonalý kontrast. Oblek ženicha, šaty nevěsty, klávesy klavíru. Elegance. Luxus. Není náhoda, že černobílé svatební fotografie vyhledávají i milovníci umění a lidé s vytříbeným estetickým citem. Černobílé fotky nejsou asi věc, kterou by žádala většina lidí. Svatební černobílé fotky nejsou jako populární hudba, kterou z rádia poslouchají největší masy lidí. Je spíš jako hudba umělecká, klasická, určená pro vybrané jedince, kteří si ji dokážou vychutnat a ocenit ji. Je to jako když si znalec whisky načne láhev Port Ellen, aby s ní pomiloval svoje rty, zatímco většina ostatních lidí se opíjí tuctovým Grant’s.

Vytvořit kvalitní černobílou fotografii je v jistém smyslu obtížnější než u barevné fotky. Nepovedené fotky amatérských fotografů často zachraňuje právě barva, protože díky ní rozpoznáme jednotlivé plochy obrazu, popředí od pozadí, oddělíme jednotlivé překrývající se lidi v různých barvách oblečení. Profesionální fotograf už ale umí pracovat se světlem a s kompozicí obrazu, takže mu černobílá škála stačí. Černobílá fotografie z rukou amatéra je neštěstí, černobílá fotografie z rukou zkušeného fotografa a umělce je klenot.

Umělecká svatební fotografie v černobílém zpracování
Umělecká svatební fotografie v černobílém zpracování.

V jednoduchosti černé a bílé spočívá krása

Přístup malíře a fotografa je odlišný. Malíř na původně prázdné plátno postupně nanáší jednotlivé prvky obrazu tak, aby na něm nakonec bylo všechno důležité. Oproti tomu fotograf začíná často s „přeplněným plátnem“ a jeho práce je spíš odebírat jednotlivé prvky tak, aby na něm nakonec nebylo nic přebytečného. Říkáme, že fotografii abstrahuje od zbytečností, které ruší a odvádějí pozornost diváka od hlavního motivu. Právě schopnost abstrakce je základní schopností černobílého provedení. Podívejte se na fotky kolem vás a ptejte se, jestli je na nich barva opravdu důležitá. Přináší nějakou důležitou informaci, dokresluje náladu motivu? Na spoustě fotografií je barva k ničemu, je tam prostě jen proto, že nad tím fotící člověk nepřemýšlel a nechal fotoaparát nastavený tak, jak se mu dostal do ruky. Proč jsou fotky dokumentaristů a reportážních fotografů často bez barev? Protože jejich sdělením obvykle není, co mělo jakou barvu, ale co se jak dělo. Je důležitější, že maminka měla na svatbě křiklavě červené šaty, nebo její neopakovatelný výraz dojetí v obličeji? Čeho si člověk všimne dřív, barvy křiklavě červených šatů nebo výrazu obličeje? Pokud barvu odstraníme, dostaneme se přímo k podstatě motivu, k jádru příběhu, k ryzím emocím.

Žijeme ve světě, kde nás denně bombardují tisíce slov, tisíce obrázků, spousta videí a reklam. Doma na nás křičí televize a internet, poštovní schránky přetékají letáky, na ulicích se vnucují billboardy a plakáty, v obchodě neumlkají rádia. Tohle všechno jsme nuceni neustále konzumovat. Nad ukecaným vyhraje ukecanější a dotěrnější. V tomto hluku pak působí chvilka ticha jako blahodárný lék. I takto je možné vnímat černobílou fotografii: černobílé foto je okamžikem odmlčení, tichá vzpomínka na minulost. V jednoduchosti je krása. Barvy mnohdy povídají a povídají – a přitom stejně nic neřeknou.

Připevňování svatebního závoje nevěstě
Více grafické zpracování svatební fotografie v černobílé podobě. Ačkoli přísně geometrická kompozice působí klidným dojmem, v tomto případě se nejednalo o stylizovanou fotografii. Vznikla ve zlomku vteřiny během běžných pohybů a činností při ranních přípravách nevěsty.

Černobílá fotografie je lichotivější

Další výhodou fotky černobílých odstínů je lichotivé zobrazení člověka. Na černobílé fotografii nemusíte řešit, jestli má vaše pleť zdravý barevný odstín nebo ne. Nemusí vám být vyloženě špatně, aby vaše tvář získala nelichotivý zelený odstín: laik si neuvědomuje, že okolní předměty odráží svoje barvy přímo do obličeje, nevěsty si často sedají v trávě, fotí se v parku pod zelenými stromy, drží v ruce květinu se zelenými listy, pánové mohou mít zelené kravaty. Všechny tyto předměty vrhají zelené barevné odstíny na člověka. Dále bývá problematická rudá barva, různé flíčky a akné v obličeji a na rukou, změny barvy pleti v horku nebo naopak v zimě (červený nos). Černobílá fotografie tyto nepříjemnosti milosrdně odstraňuje.

Dalším příkladem, kdy převod fotografie do černobílé bývá často uplatňovaný, je situace, kdy se mísí různé druhy osvětlení. Typicky je to žluté světlo žárovek v pokoji a modré světlo pronikající do pokoje zvenku z okna. Tento problém zná každý pokročilý fotograf a řeším ho prakticky při každé svatbě. Laik si asi hned neuvědomí, že jednu stranu obličeje má žlutou a druhou modrou, ale věřte mi, že taková fotka se vám nebude líbit a minimálně si řeknete, že je na ní něco divného.

Kompoziční řešení černobílé fotografie
Černobílá fotografie nabádá k umělecky řešeným kompozičním řešením.

Barvy vnímá každé oko jinak

Vnímání barev je subjektivní záležitostí, každý člověk vnímá barvy jinak. Co víc, různí lidé mají rádi různé barvy. Svatební fotografie bývají vždy určené minimálně pro dva lidi: nevěstu a ženicha. Často však i pro rodinu a širší publikum. Jak se zavděčit dvěma a více různým lidem, když každý má rád jiné barvy, jiný barevný styl provedení fotografií? (Nemluvě o tom, že většina lidí má doma monitor bez zkalibrovaného podání barev, takže různé monitory zobrazují i trochu jiné barvy fotografií.) I tady se dá brát černobílá varianta fotek jako výhoda. Černobílé vyjádření nepohoršuje nikoho s vyhraněným barevným názorem, mluví ke všem lidem stejnou řečí, je univerzální a nadčasové.

Černobílý svatební portrét nevěsty
Černobílý svatební portrét nevěsty

Převod svatební fotografie do černobílé

Jednoduchý převod svatebních fotografií do černobílé varianty je dneska v počítači otázkou jednoho kliknutí. Lze ale použít sofistikovanějších metod a každé fotografii lze věnovat více času, což vede k dosažení lepších výsledků. Níže vidíte na první fotografii převod do černobílé jedním kliknutím, na druhé fotografii  je metoda složitějšího převodu, kterou používám já (přičemž byl k tomu ještě dokreslený efekt deště).

Fotografii barevnou a černobílou už z její podstaty nemůže dělit jediné kliknutí. Černobílé fotografii sluší obvykle vyšší kontrast než fotografii barevné. Také jí může slušet větší míra vinětace – ztmavení okrajů fotografie, aby vyniklo hlavní téma fotografie.

V dnešní době se už svatební fotograf nemusí rozhodovat, jestli bude fotit barevně nebo černobíle – fotit může vždy barevně, protože z barevné fotografie je možné kdykoli později udělat svatební fotku černobílou. Na druhou stranu z černobílé fotky už barvu samozřejmě nezjistíte.

Při převodu barevné fotografie do černobílé fotografie lze simulovat barevné filtry objektivu a posunovat světlost každé barvy jednotlivě zvlášť. Je také možné nechat digitálně „vyvolat“ více variant (z jedné varianty použít jen rty, z druhé jen vlasy, z třetí jen oči atd…), tím se může u svatebních černobílých fotografií dosáhnout pokročilých výsledků.

Svatební fotografie černobílá obyčejná
rychlý automatický převod černobílé svatební fotografie
Svatební fotografie černobílá kontrastní
pokročilý kontrastní převod svatební fotografie do černobílé

Další ukázky černobílých svatebních fotografií

Černobílá fotografie z příprav nevěsty
Černobílá fotografie z příprav nevěsty
Černobílé siluety postav
Černobílé siluety postav
Vběhnutí novomanželů do náručí v podání černé a bílé
Vběhnutí novomanželů do náručí v podání černé a bílé.
Černobílá fotka ze svatby
Černobílá fotka ze svatby
Černobílá úprava fotky obzvlášť vynikne u siluet před okny
Černobílá úprava fotky obzvlášť vynikne u siluet před různými okny
Žádost o ruku při předsvatebním focení na nádvoří Pražského hradu. Opět černobílé provedení fotky.
Žádost o ruku při předsvatebním focení na nádvoří Pražského hradu. Opět černobílé provedení fotky.
černobílá úprava fotografie s přírodou
Černobílá úprava fotografie není jen pro architekturu, ale i pro přírodu.
Když prší štěstí... Nevěsta se ženichem před skleněnou stěnou, ze které stékají kapky deště... Opět černobílá svatební fotografie.
Když prší štěstí… Nevěsta se ženichem před skleněnou stěnou, ze které stékají kapky deště… Opět černobílá svatební fotografie.
Černobílá fotografie nemusí být jen v tmavém low-key odstínu, ale i v high-key zpracování.
Černobílá fotografie nemusí být jen v tmavém low-key odstínu, ale i v high-key zpracování.
Černobílá fotografie dvou objímajících se lidí - takových fotek jsem vytvořil desítky a stovky, zejména při gratulacích novomanželům.
Černobílá fotografie dvou objímajících se lidí – takových fotek jsem už vytvořil desítky a stovky, zejména při gratulacích novomanželům.
Další ukázka objetí v černobílé škále. Tentokrát maminka s dcerou nevěstou.
Další ukázka objetí v černobílé škále. Tentokrát maminka s dcerou nevěstou.
Stylizovaná černobílá fotografie nevěsty, krátce po obléknutí svatebních šatů.
Stylizovaná černobílá fotografie nevěsty, krátce po obléknutí svatebních šatů.
Černobílá svatební fotografie je nositelkou emocí.
Černobílá svatební fotografie, opět jako nositelka emocí.

Související články o černobílé fotce

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments