Proč ženy potřebují být krásné?

Než jsem se stal fotografem, nikdy jsem si nedokázal pořádně uvědomit, jak důležitá je pro ženy jejich vlastní krása. Domníval jsem se, že je to něco všedního, jako třeba když já jako chlap se chci hezky upravit, tak sladím barvu opasku k botám, atp. Jenže ono v tom je něco víc. Většina žen to má v sobě hluboko zakořeněné, napříč různými kontinenty a kulturami. A tato přirozená touha žen po kráse je násobena i tlaky společnosti, stává se tak téměř nutností k úspěšnému životu.

Myslím, že většina mužů si to neuvědomí ani za celý život. Muži samozřejmě vidí, že se ženy snaží vypadat krásně, ale podle mého názoru si ne vždy uvědomují, že žena je skutečně v jistém smyslu jiný druh bytosti než muž, a proto se její potřeby nedají úplně poměřovat s potřebami mužů po kráse. Možná je na místě vyjít někdy ženě vstříc a přispět k tomu, aby se cítila krásná, než posílat na její adresu jen posměšky.

Proč jako muž píšu o ženské kráse

Možná vás napadne, proč jsem se do tohoto tématu já, jako chlap, vůbec pustil a co o tom asi tak můžu vědět. Odpověď je jednoduchá: jako svatební fotograf fotím zejména pro ženy – nevěsty. Proto potřebuji vědět, jaké jsou jejich přání a potřeby. Vlastně se občas snažím přemýšlet jako žena, abych si dokázal uvědomit, která fotografie se jí bude líbit a která ne. Občas neškodí zhlédnout nějaký „dámský“ romantický film, abych do sebe nasál ženské sny a touhy. Mimochodem romantické filmy jsou zajímavou pokladnicí mileneckých póz a učí vnímat řeč těla.

Ačkoli jsou novomanželé vždy dva – ženich a nevěsta, ve většině případů platí, že fotografie mají význam především pro ženu. Pro muže je obvykle nejdůležitější reportáž celého svatebního dne – informace o záznamu dění, kdežto žena často přikládá největší význam párovému focení, ze kterého chce mít pěkné fotky sebe (a jejího partnera). Ideální je, když z fotografií bude zároveň zřejmé, že i její partner vnímá její krásu, že je pro něj žádaným „objektem“ přitažlivosti.

Účelem článku určitě není vzdělávat ženy (ty o tom ví své), ale spíš probudit muže (fotografy) k vnímavějšímu přístupu. Muže, kteří dosud spí ve své lhostejnosti a více na fotce zkoumají ostrost očních řas než výraz obličeje ženy a vzhled jejího těla.

Citlivost žen na jejich krásu ve fotografii

Praxí se fotograf učí, jaké jsou nejčastější věci, ke kterým jsou ženy hodně citlivé. Patří mezi ně:

  • dvojitá brada
  • široká nadloktí a nohy
  • žilnaté ruce a nohy
  • kruhy pod očima
  • dlouhý nos
  • zubní nedokonalosti
  • vrásky (zejména svislé mezi očima a vrásky na krku)

Sebelepší fotografie, kde se žena sama sobě nelíbí, přijde do koše, na to by měl fotograf myslet. Nebývá to tak, že: „Jé, to je ale moc hezká fotka, ty krásné stromy, mráčky a barvy, ale počkat… koukám, že já… já se tam tvářím nějak divně… No ale to nevadí, celkově je ta fotka moc hezká, a tak si ji vytisknu na stěnu!“ Místo toho přichází reakce: „TAK TU NE!“ a fotka je během vteřiny nenávratně smazaná, nejlépe aby se předešlo tomu, že ji uvidí někdo další. Protože první místo, kam dopadne zrak ženy (a toto přirozeně platí i pro muže), je právě na její postavu. A nejspíš konkrétně na tu část její postavy, se kterou už má špatné zkušenosti a svádí s ní svůj celoživotní zápas.

Ve focení lidí je hodně důležité naučit se vnímat zpětnou vazbu lidí. Fotograf může jakkoliv krčit rameny, když si modelka vymýšlí, ze které strany vypadá její tvář nejlépe, že chce rozhodně zeštíhlit její anorektickou postavu, atp. Pokud je ale modelka zároveň klientkou a hlavním divákem fotografie, ve finále je to právě ona, kdo rozhoduje o úspěchu hotového snímku, nikoli fotograf.

Proto je pro fotografa (zejména začínajícího) dobré hodně se ptát. Ptát se před focením (např. jestli má modelka nějaké preference z hlediska úhlu focení nebo naopak jestli si přeje něco ze sebe na fotkách potlačit), ptát se při focení (např. ukazovat náhledy fotografií) a ptát se i po focení, když je výsledek hotový. Ideálně by měl být fotograf přítomný u toho, kdy se klienti poprvé vidí na fotografiích – a zjišťovat jejich pocity a názory. Pokud u toho odhalení fotograf nemůže být, je dobré se aspoň zpětně dotázat e-mailem, dotazníkem, atp. A zjišťovat nejen co se líbilo, ale i co se nelíbilo. Fotograf tak získává cenné poznatky nejen pro konkrétní osobu, ale prakticky pro všechny lidi. Sběr jednotlivých poznatků totiž vytváří obecně využitelné zkušenosti, které fotograf může uplatňovat znovu a znovu – vždyť běžné požadavky různých lidí se často opakují.

Co znamená pro ženu krása?

Často se píše, že pro ženu má krása dvojí význam:

  • vnější fyzická krása
  • vnitřní krása duše

Být krásná neznamená pro ženu jen myšlenkové zhodnocení. Je to především její vlastní pocit, nezávislý na hodnocení ostatních lidí.

Ten pocit mohou lidi podporovat, nebo naopak ho může tlak vnějšího prostředí ubíjet.

Proč ženy potřebují cítit, že jsou krásné?

Čím je potřeba krásy způsobená? Žene je lovecká vášeň, touha po moci, nebo snad strach? Proč se muži nesnaží zkrášlovat ve stejné míře jako ženy?

Přirozená touha po kráse je v lidstvu hluboce zakořeněná, protože podporuje přitažlivost mužů a žen, bez toho by tak dobře nefungovaly sexuální pudy a nerodily by se děti, nebyl by nikdo z nás. Proto muži často vyhledávají krásné ženy a proto se ženy chtějí líbit mužům, to ale není zdaleka jediný důvod.

Vlastní krása poskytuje ženám klid a sebedůvěru, v důsledku větší štěstí a spokojenost ze života. Pocit krásy rozjasňuje ženy a celkově zlepšuje jejich náladu.

Jak mi správně napsala jedna z ochotných uživatelek Instagramu, krása nejspíš nabízí lidem celkově více životních příležitostí. Lepší finanční ohodnocení, šanci na lepší život a obecně větší moc.

Krása jako nutná obrana vůči tlaku okolního prostředí

Pro některé ženy znamená vyjít ven bez make-upu stejnou věc jako vyjít ven nahá. Záleží pak, jak má každá žena nastavené požadavky. Ženy se potřebují přizpůsobit vlastní (do jisté míry subjektivní) představě o kráse, aby se cítily samy krásné. Dokud nedosáhnou svého vlastního ideálu, budou stále nespokojené se svými širokými boky, s dvojitou bradou, dlouhým nosem, atd.

Vysněný ideál, který v sobě ženy nosí, je nejspíš hojně živený časopisy, televizí, internetem, kde se zobrazuje a vyzdvihuje výhradně „ženský ideál“ (typicky štíhlé ženy s ideální zdravou pletí atp.) a propagují se četné zkrášlovací prostředky (což má samozřejmě podporovat zvyšování zisku účastněných firem). Tento neustávající tlak médií pak samozřejmě nedává ženám ani jinou volbu než se podřídit, pokud nechtějí vybočovat z davu.

Pro některé ženy je hodně důležité, jak se na jejich osoby (na základě krásy) dívají konkurentky, ostatní ženy. Aby je v kolektivu nezavrhly. V tomto případě je to významnější než potřeba zalíbení před muži.

Pro matky a vdané ženy může být potřeba krásy vyvolávaná strachem, že je opustí vlastní muž a s ním případně i děti. Problémy v partnerském vztahu mohou být silným impulzem ke změně vzhledu (plastická chirurgie, dieta…). Snad nemusím být odborníkem, abych napsal, že tohle asi nebývá správná (fyzická) cesta, jak řešit všechny (psychické) problémy.

Z těchto všech důvodů se některé ženy stávají téměř až posedlými po kráse, studují časopisy, používají denně make-up, nakupují spoustu oblečení, navštěvují plastické chirurgie a solária, tráví nekonečné hodiny ve fitness centrech, trápí se drastickými dietami, studují kalorické tabulky a úzkostlivě podle nich volí svůj jídelníček, atd.

Je pro vás důležitá krása?

Tento článek určitě dává velký prostor pro názory. Velmi ocením, když se i vy zapojíte do diskuze a napíšete, proč si myslíte, že je pro ženy krása důležitá. Zároveň děkuji všem ochotným ženám z Instagramu, které mi odpovídaly při psaní článku a nabídly mi tak další vhledy do jejich vlastního vnímání ženské krásy.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments