svatební fotograf

Jak nosit dva foťáky

Musíte při svojí práci nosit dva foťáky a hledáte nejlepší systém, který vám nošení fotoaparátů usnadní? Rád se s vámi podělím o zkušenost s produktem, který používám už několik let a funguje k mojí plné spokojenosti.

Na nošení dvou foťáků používám závěsný systém speciálního opasku. Není to žádná novinka, používám ho už několik let. Přesto není v České republice příliš známý, takže vždycky, když se s ním objevím někde na veřejnosti, vidím, jak po něm lidé pokukují. Někdy si mě chtějí i vyfotit, protože vypadám jako kovboj. Kolegové fotografové se ptají, kde že to seženou. Je to taková šikovná vychytávka z fotopříslušenství a jsem rád, když můžu inspirovat další fotografy.

Jak nosit dva foťáky na opasku.
Kolty proklatě nízko. Aneb jak nosit dva foťáky na opasku.

Když si tento pistolnický opasek nasazuji na začátku focení před Pražským hradem, dávám si pozor, abych před hradní stráží nevypadal jako zabiják, který se z batohu chystá vytáhnout zbraně. Takže nejdřív vytáhnu foťáky, pak až opasek, hlavně žádné prudké pohyby…

Hned na začátku musím upozornit, že tento článek není placenou reklamou, napsal jsem ho sám od sebe, nikdo mě neovlivňoval a nesledoval jsem tím jiný záměr, než předat vám, fotografům, další zajímavý tip o fotovýbavě.

Bez dvou a více fotoaparátů se určitě někteří profesionální fotografové neobejdou. Jednou z fotografických disciplín, ve které bezpodmínečně potřebujete dva fotoaparáty, je svatební fotografování.

Jako svatební fotograf vím, že minimálně na svatební obřad potřebuji mít po ruce dva foťáky. Přitom nosit fotoaparáty na různých popruzích přes ramena mi přijde nevyhovující. Proč mi popruhy na foťáky nevyhovují?

Nevýhody jednoduchých popruhů na fotoaparát

Popruh na foťák, který dostanete v krabici spolu s novým foťákem, ani nevytahuji z původního obalu. Nepoužívám je. Jsou nepraktické:

 • Sklouzávají z ramene, hrozí nebezpečí, že vám foťák spadne na zem.
 • Při dlouhodobém nošení výrazně zatěžují rameno (nebo krk). Fotoaparát nosím u sebe celý svatební den, někdy i víc dní za sebou. Tělo s objektivem může mít i několik kilogramů – umíte si představit, jaká je to zátěž na rameno a páteř?
 • Lehce zamotáte dva popruhy do sebe (pokud máte dva foťáky) nebo do nich zamotáte kravatu.
 • Neumožňují rychlou výměnu fotoaparátů, manipulace s nimi je pomalá a těžkopádná.
 • Kdysi jsem slyšel, že popruh působí amatérsky, odlišuje profíka od hobby fotografa. Částečně je to vtip, ale něco na tom bude. Všechny ty předchozí důvody dávají za pravdu tomu, že popruh není pro fotografa ideálním příslušenstvím.

Vylepšené varianty, třeba neoprenové polstrované popruhy na foťák, jsou o něco lepší, ale pro některé fotografy stále nedostačující. Jak tedy nosit dva foťáky, existuje něco lepšího?

Nošení fotoaparátu na opasku

Těch systémů na nošení foťáků je celá řada. Osobně si nemůžu vynachválit ten, který už pár let spokojeně používám a nikdy jsem neuvažoval o změně. Jedná se o řemen kolem pasu, který si můžu zapnout i přes svůj kalhotový opasek, funguje nezávisle na něm. Dva foťáky visí na obou bocích. Systém se jmenuje Spider Camera Holster, označení pro nošení dvou fotoaparátů je SpiderPro Dual Mirrorless (nebo DSLR) Camera System.

Jak nosit fotoaparát při uchycení na opasku.
Jak nosit fotoaparát při uchycení na opasku.

Funguje to tak, že na foťák si zespodu přišroubujete upínací destičku. Foťák s destičkou pak pohodlně zavěsíte do zámečku na opasku. Kdybyste foťák potřebovali uchytit na stativ, tak v upínací destičce najdete další závit, žádný problém.

Upínací destičky jsou asi největší slabinou systému. Mají tendenci fotoaparát zespodu trochu odírat (zvlášť když je pořádně neutáhnete a pak se vám začnou vůči foťáku pohybovat). To ale působí jen kosmetické vady. Větší nevýhodu spatřuji v tom, že úchytný kovový kolík v destičce mi občas překáží při držení objektivu a zabodává se mi do zápěstí. Není to ale žádná hrůza.

Opasek může být někdy méně praktický při nošení saka nebo kabátu. Kdybyste měli opasek pod kabátem, těžko byste dosáhli na svoje foto-kolty. Osobně to řeším prostě tak, že si opasek zapnu navrchu, přes cokoliv, i přes kabát. Nevypadá to pak nejlépe, ale někdy je důležitější praktičnost.

Výhody nošení foťáku na opasku

Ve stručnosti pár výhod nošení dvou fotoaparátů na opasku Spider Camera Holster:

 • Opasek nezatěžuje ramena.
 • Systém zaháknutí fotoaparátů do zámečků je velice rychlý a spolehlivý. Můžete tasit foťák proklatě rychle jednou rukou. Nedocenitelné pro fotografy nejen svatebních reportáží.
 • Bezpečné uchycení proti pádu. Opasek má pojistku proti rozepnutí a volitelně se dají zajistit i pojistky zámečků (aby vám fotoaparát nevypadl např. při nešikovném pokleku).
 • Objektivy míří přímo za vás, nikoli dolů. To znamená, že při kleknutí nezavadíte objektivem o zem. Nasazený blesk na foťáku zůstává taky nad zemí.
 • Opasek má po stranách opěrné chrániče, takže nošením fotoaparátu si neprodřete kalhoty.
 • Celý systém je velice bytelný, takže dlouho vydrží.
 • Opasek spolehlivě unese dva těžké foťáky, případně i další příslušenství. Pak už je to spíš o tom, jestli to unese vaše bederní páteř/kyčle. S přehnanou hmotností bych to přece jen nepřeháněl, i s opaskem je po celodenním nošení cítit zátěž na tělo.
 • Opasek je stylový a klientům se líbí.

Pro více informací koukněte na stránky výrobce, i přes vyšší cenu určitě doporučuji.

Další výrobci a tipy na nošení fotoaparátu…

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments