svatební fotograf

Organizace fotek – jak pojmenovávat fotky a udržet v nich pořádek

Mít pořádek ve fotkách vám přinese výhody:

  • Velice rychle dohledáte konkrétní fotku v archivu sta tisíců a miliónů fotografií
  • Nestane se, že byste hledanou fotku nenašli, žádná fotka se vám neztratí

K čemu potřebuje fotograf pořádek ve fotkách?

Už jako klukovi mi táta říkal, ať si uklidím stůl, aby se mi na něm lépe pracovalo. Stejné je to s každou činností: pokud si uděláme ve věcech pořádek, můžeme s nimi pracovat daleko efektivněji. Lidé jsou různí a každému vyhovuje jiný systém. Důležité ale je, aby člověk nalezl ten svůj ideální systém, ve kterém se on sám vyzná.

Některé situace, které mě nutí vyhledávat ve starých foto archivech:

  • Můžete dostat chuť prohlídnout si svoje soukromé starší fotky z dovolené nebo je chcete ukázat někomu, kdo se po pár letech vydává na dovolenou na stejné místo
  • Náš zákazník může fotky po pár letech ztratit a může nás poprosit o jejich znovudodání. Samozřejmě záleží, jak dlouho fotky archivujeme, třeba to není možné. Pokud to je možné, náš bývalý zákazník bude určitě rád. Stalo se mi to nejednou. Klienti si bohužel ne vždycky uloží fotky bezpečně a se zálohami, mají je třeba jen na notebooku, který se jim jednou rozbije.
  • Svým novým zákazníkům ukazuji, jak vypadají fotografie, které jsem fotil na stejném místě, kde budu fotit i nové zákazníky. Mohou tak zhodnotit kvalitu fotek a zároveň se inspirovat pro vlastní focení.
  • Profesionální fotograf by si měl udržovat své porfolio fotografií. Musí ho čas od času obnovovat, aby obsahovalo aktuální styl jeho práce a čerstvé ukázky.
  • Do archivu fotografií vstupuji, když potřebuji vyhledat fotky na stránky webu, do online článků, do časopisu, do tématických tištěných fotoknih, do soutěží, atd.

Jak si udržet pořádek ve fotkách?

Umístění – kam fotky ukládat?

V první řadě potřebujeme vědět, kde hledat. Menší archivy fotek můžeme mít uložené na disku počítače, starší archivy na optických médiích (CD, DVD), novější v cloudu. Cloud je oproti fyzickým diskům spolehlivější. Nemusíme se bát, že nám fotky zmizí v požáru domu, můžeme k nim přistupovat odkudkoli a obvykle je i větší jistota, že o fotky nepřijdeme kvůli technické závadě úložného média. Cloudové úložiště je ale pro velké množství fotografií drahé. Proto osobně využívám externí disky. Každý z nich mám označený písmenem, podobně jako v systému kartotéky. Také přímo na disky píšu rozsah měsíců a let, ve kterých jsem uložené fotky fotil.

Jména – jak fotky pojmenovávat?

Jako základ organizace fotek považuji systematické pojmenovávání souborů fotek a jejich adresářů. Každou fotku mi automaticky pojmenuje Lightroom hned při jejím importu do počítače. Ať se jedná o RAW, DNG, TIFF nebo JPG, všechny fotky pojmenovávám podle stejného vzoru:

YYMMDD-hhmmssxID
  • Y… rok, kdy jsem fotku vyfotil
  • M… měsíc, kdy jsem fotku vyfotil
  • D… den, kdy jsem fotku vyfotil
  • h… hodina, kdy jsem fotku vyfotil
  • m… minuta, kdy jsem fotku vyfotil
  • s… sekunda, kdy jsem fotku vyfotil
  • x… není zástupný znak, pouze rozdělovník pro lepší čitelnost názvu
  • ID…jedinečný identifikátor fotky pro daný den

Reálný název fotky pak může vypadat např. takto:

181221-154123×5257148.jpg

Z názvu fotky je hned vidět, že jsem ji vyfotil 21. prosince 2018 v 15:41 a 23 vteřin. Posledních několik číslic za písmenem „x“ je bezvýznamový identifikátor, který mi jednoznačně identifikuje fotku. Důvod, proč ho používám, je ten, že ve stejnou jednu vteřinu můžu vyfotit (třeba rychlým sekvenčním snímáním) více fotek. Nebo mám soubor fotek od sebe a svého druhého pomocného fotografa, fotili jsme ve stejný okamžik, a tak datum a čas jednoznačně neodlišuje fotky. Jednoznačný identifikátor je užitečný i k tomu, že při hledání nějaké fotky nemusím opisovat dlouhatánský název souboru, stačí jen číslice z identifikátoru.

Jak tato konkrétní šablona pro pojmenování vypadá v programu Lightroom?

{Date (YYMMDD)»}-{Hour»}{Minute»}{Second»}x{Filename number suffix»}{Import # (1)»}
pojmenovávání fotek lightroom
Takto jsem si nastavil automatické pojmenovávání všech importovaných fotek přes program Adobe Lightroom.

Tímto způsobem dodržuji dvě důležité zásady pro pojmenování fotografií:

  • Žádné dvě fotky v mém životě se nebudou jmenovat stejně!
  • Důležité je pořadí Rok – Měsíc – Den – Hodina – Minuta – Vteřina. Všimněte si, že začínám zdánlivě nelogicky od roku, nikoli ode dne. Je to ale běžná praxe správného pojmenovávání souborů. Musí se začít od nejdelší časové jednotky, díky tomu pak můžete řadit fotky podle data vyfocení, od nejstaršího po nejmladší. Kdyby název vašich fotek začínal dnem jejich pořízení a chtěli byste seřadit fotky, které vznikaly v rámci několika měsíců nebo let, nikdy by se vám nepovedlo jednoduše seřadit fotky v chronologickém pořadí.

Složky pro ukládání fotek

Nakonec zbývá jednotlivé fotky roztřídit do správných složek, protože kdybychom všechny ukládali stále na stejné místo, byl by z toho brzy nepřehledný guláš (třebaže chronologicky seřazený).

Moje základní struktura složek pro fotky má tři vrstvy:

  • Složka pro všechny fotografie
    • Rok
      • Den (RAW + TIFF)
      • Den (maximální velikost JPG)
      • Den (1600px JPG)
      • Den (černobílé JPG)
      • videoprezentace

Tato struktura samozřejmě nemusí vyhovovat každému. Jsem svatební fotograf, takže obvykle nefotím více než jednu zakázku denně. Jiným fotografům může vyhovovat více členění, např. vrstva pro měsíce nebo pro hodiny.

Zároveň si udržuji složky pro moje nejdůležitější tématická portfolia (svatební detaily, svatební portréty, studiové portréty, atd.).

Hledání ve fotoarchivu

Jak najít konkrétní fotografii v archivu? Buď nám stačí systém kartotéky (třeba označené externí disky) nebo je máme doplněné pomocným rejstříkem (například seznam všech našich disků s popisem obsahu disků).

Katalog Lightroom – označování, filtrování a vyhledávání

V dnešní době máme k dispozici různé katalogové systémy, na jejichž bázi funguje například Lightroom Classic od Adobe. Díky němu můžeme bleskurychle filtrovat, zjišťovat statistiky a vyhledávat konkrétní soubory. V Lightroomu máme hned několik způsobů, jak fotografie označovat pro jejich snazší filtrování. Máme k dispozici značkovat pomocí:

  • přiřazením klíčových slov
  • hodnocením hvězdičkami (1 až 5 hvězdiček)
  • označením vlaječkami (vybraná fotka a vyřazená fotka)
  • označením jednou z pěti barev

Katalogové filtry jsou užitečné nástroje, díky nimž můžeme najít všechny fotky vyfocené např. na jedno konkrétní ohnisko; na konkrétní objektiv nebo fotoaparát; na konkrétní ISO, atd. Kromě filtrů katalogy umožňují i efektivní třídění (složky a kolekce) a řazení (podle názvu, podle data poslední úpravy fotky, podle počtu přiřazených hvězdiček, atd.)

Označovat fotografie pomocnými příznaky můžeme i jinde než v Lightroomu. Hodnocení pomocí hvězdiček a barev nabízí například XnView (šikovný program pro prohlížení, konverzi, organizaci a editaci fotografií). Hvězdičkovat můžeme koneckonců už i přímo ve fotoaparátu (Canon), což osobně nepoužívám, ale dá se tak například vytvořit jakýsi předvýběr spolu s klientem hned v terénu.

Inteligentní vyhledávání od Googlu

Další zajímavou formu vyhledávání nabízejí Google fotky. Do vyhledávacího pole stačí napsat třeba slovo „počítač“ a Google nám okamžitě nabídne fotky, na kterých si myslí, že je počítač. Vyfiltruje PC, notebook, monitory, klávesnice, atd. Funguje to velice dobře (rok 2020) a věřím, že se v budoucnu tyto vyhledávací funkce budou ještě více zdokonalovat.

Hromadné přejmenování fotek a jejich správa

Total Commander

Pro správu souborů jsem vždy používal starý dobrý Total Commander (něco jako dokonalejší Průzkumník Windows).

Často v něm používám hromadné přejmenování jakýchkoli souborů, můžete ho použít i na přejmenování vašich starých fotek, abyste si v nich udělali pořádek. Pro hromadné přejmenování vyberte ve Windows se Shiftem více souborů a stiskněte Ctrl+M.

Někdy potřebuji porovnat obsah dvou složek, abych zjistil, které fotografie přebývají nebo chybí. K tomu používám funkci Příkazy – Synchronizovat složky.

Tipy od vás na organizaci fotek

Jak organizujete fotky vy? Daří se vám udržovat v nich pořádek? Nebo se řídíte heslem „pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná i v chaosu“? Dejte vědět v diskuzi.

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments