V průběhu let, co fotím, jsem si prošel šesti stupni přenášení fototechniky od malého pouzdra až po velké kufry:
- Pouzdro (do kapsy, na krk)
- Brašna (přes rameno)
- Malý batoh
- Obrovský batoh
- Kufr na kolečkách
- Kufr na kolečkách v hybridním provedení s ramenními popruhy (slouží zároveň jako batoh)
V tomto článku mi nejde o recenze jednotlivých produktů nebo značek, ale o představení a srovnání jednotlivých druhů přenosných zavazadel. S rostoucím počtem kusů fototechniky je potřeba pořizovat odpovídající velikost zavazadel. Které zavadlo je to nejlepší pro přenos techniky na svatbách? Odpověď nemůže být jednoznačná, protože každý fotograf používá jiné technické vybavení a každému může vyhovovat něco jiného. Tady je aspoň ten můj příběh, jak jsem časem postupně vyměnil brašnu za batoh, batoh za kufry a co mi u každého druhu vyhovovalo a nevyhovovalo.
Mohlo by vás zajímat: Co všechno vozím s sebou na svatby
Pouzdra (do kapsy, na opasek, na krk)
Na začátku všeho bylo pouzdro. A v něm můj první kompaktní fotoaparát. Ale asi nemusím vysvětlovat, že pro svatby jsem ho nikdy jako hlavní „úložiště věcí“ nepoužil. Přesto mohou být na svatbách užitečná i některá menší pouzdra, protože šikovně slouží i jako součást modulárního systému, můžete si je připnout třeba na opasek, velký batoh nebo kufr.
Fotobrašny (přes rameno)
Pro svou první zrcadlovku jsem si pořídil malou brašnu Lowepro Cirrus 120, do které se vejde tak akorát jeden foťák s jedním nasazeným základním objektivem. Na svatby doporučuji mít i druhý záložní fotoaparát, takže takhle malá brašna je jako jediné zavazadlo na svatbě stále nedostatečné. Tuhle malou brašnu vlastním ale dodnes, občas mi poslouží na výletech, kde mi jeden fotoaparát stačí.
Jako první úložný prostor pro techniku na svatby jsem si vybral fotobrašnu Lowepro Stealth Reporter D400 AW. Brašna mě zaujala především horním zipem, díky kterému se horní část brašny nemusí pokaždé celá odklápět, stačí rozepnout zip a foťák tak můžu vytáhnout rychle. A na svatbách je právě rychlost klíčová. Fotobrašnu jsem v praxi nepoužíval dlouho, ale mám ji dodnes, protože mi slouží jako šikovná domácí brašna na různé příslušenství – v současnosti ji mám naloženou analogovými foťáky, které tato ochranná brašna drží v bezpečí.
Fotobatohy
Brzy jsem ale zjistil, že není dobrý nápad nosit těžké věci nesymetricky rozložené na jednom rameni. Daleko lepší je rozložit hmotnost na celá záda, tj. pořídit si fotobatoh. A tak jsem rozbil prasátko a koupil si batoh Lowepro Flipside 400 AW. Přístup k fotografické technice je u tohoto batohu ze zadní části, takže když nesete batoh na zádech, nikdo vám z něj nic neodcizí. Ale hlavně se dá otočit před břicho do vodorovné polohy a vytáhnete z něj techniku i za chůze, aniž byste museli batoh pokládat na zem.
Předchozí batoh se u mě ale dlouho neohřál, zakrátko se moje výbava na svatby znatelně rozšířila a původní batoh jí byl už malý. Pátral jsem po fotobatohu, kam by se vešlo úplně všechno a pořídil jsem si snad největší batoh, co jsem tehdy objevil: Tamrac Anvil 27. Jsem rád, že jsem nešel do nějakého kompromisu ve velikosti, protože je mi jasné, že kvůli neustále rostoucímu počtu výbavy bych ho dříve nebo později opět musel nahradit batohem ve větší velikosti. Na rozdíl od předchozích úložných prostorů mi tenhle obrovský batoh věrně sloužil několik let. Tenhle batoh je na zádech opravdu velký jak slon a když ho plně naložíte, dokonce i váží jako slon. Takže velké batohy doporučuji pouze pro pevnější pánská záda, a dokonce ani ta by neměla nosit extrémní zátěž celé dny.
Kufry (s kolečky na zem)
Jelikož jsem neuposlechl vlastního rozumu, musela mi napovědět až záda. Bolesti zad mi prozradily, že moje technika v batohu váží tolik, že už o tom není hezké ani mluvit. A tak jsem si pořídil svůj první kufr na kolečkách. Pokukoval jsem po elegancí značky Tenba, ale nakonec mi přišel pro moje účely o něco praktičtější Vanguard Alta Fly 62T. V praxi jsem pak zjistil, že kolečka jsou odolnější, než jsem doufal. Zatím vydržela všechny údery o dlažební kostky v centru města, štěrk i další nepříjemnosti. Na druhou stranu jsem se na svatbách ocitl v mnoha situacích, kde kolečka kufru nebyla praktická: schodiště, bláto, cesta s drobnými kamínky nebo písek. Tam všude člověk musí kufr zvednout za ucho a nese se pak mnohem hůře než batoh.
Navíc pokud nemám s sebou asistenta, který by mi kufr přesouval, mám pak jednu ruku zablokovanou táhnutím kufru a těžko můžu v téže chvíli fotit druhou rukou. Při přesunech s kufrem zkrátka nemůžu fotit, což by se mi často hodilo. Oproti tomu batoh můžu mít na zádech a nic mi při tom nebrání ve focení. V praxi jsem pak tohle řešil tím, že jsem na celodenní svatby bral s sebou kufr i batoh – a do batohu jsem na místě svatby přendával pouze věci, které jsem zrovna potřeboval pro focení. Na fotografování svatebních obřadů jsem používal pouze fotobatoh.
Kufry mají na svatbách ještě další výhodu: člověk může mít na sobě pohodlně sako nebo jiné formální oblečení a nepomačká/nezničí si ho popruhy od batohu. Na druhou stranu když člověk přijíždí někam s velkým kufrem, obvykle je dost nápadný: kvůli zatíženým kolečkům je někdy dost slyšet a navíc vypadá, jako by se na svatbu stěhoval (což mi občas s úsměvem svatebčané říkali).
Moje dosud poslední volba padla na hybridní verzi kufru a batohu v jedné podobě. Opět jsem se tady rozhodoval mezi značkou Tenba a Vanguard VEO Select 59T a opět zvítězil Vanguard navzdory elegantnímu vzhledu kufrů Tenba (ten by se na svatbách hodil!). Tenba Roadie Roller 21 Hybrid má určitě své výhody, které například mohou ocenit cestovatelé letadlem, ale na druhou stranu je těžší (což pro použití coby batohu není dobré) a popruhy má tenčí, takže ty slouží skutečně jako nouzovky. Jelikož kufr ve verzi batohu používám často, chtěl jsem mít pohodlnější ramenní popruhy, které nabízí Vanguard.
Použití v praxi je pak takové, že na přepravu mezi domovem a svatebním místem, nebo všude tam, kde nepotřebuji zrovna fotit, jedu s kolečkami po zemi, abych svoje záda co nejvíce šetřil. Jakmile na svatebním místě začínám fotit a potřebuji se pohybovat i se zavazadlem, přenáším ho na zádech jako batoh. Je dobré si uvědomit, že dva foťáky s objektivy, blesky, příp. další techniku mám už vytaženou v rukou, takže kufr je na zádech znatelně lehčí, než když s ním plně naloženým přijíždím po kolečkách na svatbu.
Vaše zkušenosti s brašnami, fotobatohy a kufry
Pokud jsem vás inspiroval nějakým zde uvedeným tipem, jsem rád. Můžete zkusit i vy inspirovat další čtenáře, dejte nám vědět do komentáře, co na svatbách rádi používáte vy, jestli se vám něco osvědčilo, nebo naopak neosvědčilo?
Blog svatebního fotografa
»
Fotografická technika pro svatební fotografy
22. 4. 2023, aktualizace 28. 7. 2023
Autor:
Svatební fotograf Petr Doležal