svatební fotograf

Fotograf na křtiny

Fotím křtiny, protože jsou (podobně jako svatby) radostnou a zajímavou událostí. Křtění dítěte doprovází silné pozitivní emoce, láska nejen k dítěti, ale i k nejbližším rodinným příslušníkům a přátelům, což je pro focení krásný námět. Na křesťanský obřad křtu se často schází široká rodina v přátelské náladě, aby každý viděl, jak maminka s tatínkem nechají pokřtít svého potomka.

Jelikož se klasický křest koná v kostele, chrámě, bývá v prostředí velký nedostatek světla. Levné fotoaparáty v těchto podmínkách nemají šanci zachytit ostré snímky, amatérské fotografie ze křtů jsou pak většinou rozostřené nebo v příliš tmavé. Pokud amatér fotí křtiny automatickým režimem, fotoaparát má tendenci použít vestavěný blesk. Blesk nejenže ruší obřad, oslňuje všechny přítomné (včetně dítěte!), ale navíc s ním fotografie nevypadají dobře, protože zcela změní světelnou atmosféru prostředí, v případě kostela se vytratí unikátní a kouzelná atmosféra. Nemluvě o tom, že všude se pak za vyfocenými osobami při křtu objevují ošklivé stíny, lidi mají červené oči, na tvářích jsou vidět odlesky mastnoty atp. O obtížnosti fotografování křtin jsem napsal celý článek. Proto doporučuji nepodcenit situaci a k focení církevního obřadu křtin využít služeb profesionálního fotografa.

Fotograf na křtiny
Po polití křestní vodou se malá holčička rozplakala. Nebyla jediná, kdo měl v tu chvíli v očích slzičky… (fotografie je ze křtin v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí, r. 2014)

Profesionální fotograf si na křtiny přinese nejen kvalitní techniku, která si umí poradit s nedostatkem světla, ale také má zkušenosti s průběhem obřadu křtin a s reportážní fotografií obecně. Profesionálnímu fotografovi neunikne žádný důležitý okamžik křtin. Křtiny mají ještě jednu vlastnost, která znepříjemňuje fotografování: že kolem dítěte bývá stále seskupeno hodně lidí (maminka s tatínkem, kmotr, kmotřička a farář, popř. ministrant atd.). V důležitých momentech se tak kolem dítěte pohybuje mnoho postav a mnoho rukou, které zabraňují přímému pohledu objektivu na dítě, je pak úkolem fotografa se s touto situací vypořádat.

Pokud si přejete objednat fotografa na křtiny, neváhejte mě kontaktovat, budu rád. Na vyžádání Vám rád zašlu další ukázky fotografií ze křtin. Fotografoval jsem už v mnoha známých kostelech Prahy:

  • ve svatovítské katedrále Pražského hradu
  • v Týnském chrámu u Staroměstského náměstí
  • v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
  • v kostele sv. Františka z Assisi u Karlova mostu
  • v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu u Karlova mostu
  • v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce u Karlova náměstí
  • a v dalších kostelech

Nesdílím je tady na webu, protože je považuji za intimní událost. Ukázky posílám na vyžádání jen zájemcům o fotografování křtin.

Samozřejmostí je pro mě:

  • formální oblečení (dlouhé kalhoty, alespoň košile s dlouhým rukávem)
  • co nejméně rušivý přístup, abych na sebe nepoutal pozornost

Pro aktuální cenu fotografování křtin v Praze mě prosím kontaktujte.

Při společném křtu více dětí (více rodin) se můžou všechny rodiny na ceně složit, vyjde to pro každou rodinu výhodněji a na místě se pak zbytečně neplete několik fotografů. Celkovou cenu upravíme dle přidané náročnosti.