svatební fotograf

Koronavirus a svatby: zrušit svatbu, odložit, nepanikařit?

Koronavirus zasáhl snoubence, kteří na letošní rok plánovali svatbu. Všichni víme, že vláda České republiky vyhlásila nouzový stav. Počet lidí na veřejných i soukromých akcích omezila na 100 osob, následně na 30 a nakonec na dvě osoby. Konání svateb bylo zakázáno. Spousta párů si pokládá otázku, jak bude situace dál pokračovat. Mají snoubenci svatbu odložit, úplně zrušit, nebo doufat, že ta jejich svatba proběhne v termínu podle původního plánu?

Co říká o svatbách epidemiolog Roman Prymula?

Seznam Zprávy přinesly 4. dubna rozhovor s Romanem Prymulou, při kterém odpovídal i na dotaz k rušení svateb:

„Tak, u těch svateb v červnu si myslím, že je jakási šance. (…) Myslím si, že se zvedneme na nějaký počet, třeba 10 osob, to si myslím, že v červnu by možné bylo.“

Propadnou kvůli koronaviru zálohy za rezervaci svatebních dodavatelů?

Jak se zachová každý konkrétní dodavatel, samozřejmě nejsem schopný zaručit. Já jako svatební fotograf se snažím snoubencům vyjít vstříc. Pokud je možné svatbu přesunout na nový termín, bezplatně přesouváme termíny svateb na léto nebo druhou polovinu roku, případně na příští rok. Až se situace zlepší, bude o termíny ve druhé polovině roku nadprůměrně velký zájem. Svatbu budou pořádat nejen ti, kteří ji v těch termínech mají rezervovanou už od loňska, přidají se k nim i ti, kdo svatbu přesouvají kvůli pandemii.

Svatební rok 2020 je plný magických čísel, svateb mělo být letos opravdu hodně. Na druhou stranu magická data se dají hledat v každém roce, nedávno jsem vám přinesl přehled zajímavých dnů pro svatbu na příští roky, takže pokud budete svatbu odkládat na rok 2021, můžete se nechat včas inspirovat.

Jak svatbu v době koronaviru řešili v zahraničí

V Itálii uzavřeli manželství v rouškách, před výměnou snubních prstenů si dezinfikovali ruce gelem. Pak zase zpátky do karantény.

V New Yorku stály dvě snoubenky na ulici, oddávající jim ze čtvrtého patra domu recitoval z knihy Láska za časů cholery.

Svatební párty se dá řešit i online, připojí se desítky „svatebčanů“ přes videokonferenci (třeba přes službu Zoom, která v době koronaviru získala díky své jednoduchosti obrovskou popularitu). Někdo ze svatebčanů zazpívá, jiný zarecituje, zkrátka vysněná svatební idýlka ;-)

V Jihoafrické republice takové štěstí neměli. Pokud ovšem neměli v úmyslu odjet na svatební cestu do vězení. Porušili totiž zákaz shromažďování. Policie zatkla nejen novomanžele, ale i jejich padesát svatebních hostů.

Jaký dopad má koronavirus na svatební fotografy?

Z toho, co jsem četl a slyšel, koronavirus má na fotografy různou míru negativního dopadu. Spousta českých fotografů fotí svatby formou přivýdělku ke své jiné, hlavní pracovní činnosti, takže je zákaz svateb existenčně neohrožuje. Hůře na tom jsou profesionální fotografové, kteří fotí na plný úvazek a nemají jiný zdroj příjmů. Osobně patřím do té druhé kategorie. Na druhou stranu věřím, že ti z nás, kdo působí na trhu už pár let, si uměli vytvořit určité finanční rezervy pro dočasné nouzové vyžití a bude záležet jen na tom, jak situace kolem Covid-19 bude pokračovat dál.

Nejhůře jsou na tom svatební fotografové, kteří mají většinovou zahraniční klientelu. Ať už se jedná o svatby v Česku, kterých se měly zúčastnit osoby ze zahraničí nebo o svatby Čechů, kteří chtěli odjet i s fotografem na svatební veselí do ciziny, třeba k moři. Nad těmito mezinárodními svatbami visí největší otazník.

Jak koronavirus rozhodně ovlivní svatební fotografie :-)

Kromě zdravotních a ekonomických dopadů může koronavirus ovlivnit i módu a umělecké směry. Jen si představte, jak se bude spolu se svatebními šaty vybírat i střih a barva svatební roušky. Ta se ale na rozdíl od svatebního závoje nebude smět sundávat!

Vláda v době koronaviru nedoporučuje líbání. Hygienci totiž varují, že se nákaza může šířit i prostřednictvím polibků. Podobně je na tom podávání rukou. V ideálním případě budou svatební obřady probíhat tak, že nevěsta a ženich budou stát v odstupu dvou metrů od sebe, aniž by se drželi za ruce a místo prvního manželského políbení přijde na řadu jen láskyplné mrknutí, které bude pro svatební fotografy o to větší výzvou k rychlému zachycení.

Na druhou stranu lidé se už nemusejí bát, že nebudou mít dostatečně vyretušovanou pleť a vybělené zuby, že se při focení „nebudou umět tvářit“, protože nejsou fotogeničtí atp. Všechno totiž zůstane skryto pod svatební rouškou!

Jen si představte, jak budou vypadat ty netradiční skupinové fotky se všemi svatebními hosty v rouškách…

Odebírat
Upozornit na
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments